20:28
Для астрономічних обчислень вавілоняни використовували інтеграли.

Джерело:   Ukr.Media

Як показало недавнє дослідження, у Європі вчені оволоділи цими знаннями тільки через приблизно 1400 років, в XIV столітті.

Археологи розшифрували тексти древніх вавілонських клинописних табличок з астрономічними обчисленнями. Цей приклад математичної і геометричної астрономії виявився найбільш раннім з відомих науці, інформує Ukr.Media.

Як повідомляється в журналі Science, аналіз табличок показав, що стародавні вавілоняни застосували геометричні методи обчислень для визначення положення Юпітера раніше європейців. Всупереч колишнім уявленням учених, виявилося, що в Європі цими знаннями оволоділи тільки через приблизно 1400 років, в XIV столітті.

«Ці тексти є найбільш ранніми свідченнями математичної астрономії, якими в даний час володіє наука. Вони містять опис того, як з часом змінюється швидкість переміщення Юпітера і його розташування на небі», - сказав автор дослідження, доктор Метью Оссендрійвер, історик за фахом «вавилонська астрономія» Університету Гумбольдта в Берліні.

Таблички, що зберігаються в Британському музеї, були виявлені під час археологічних розкопок на території сучасного Іраку в 1800-х роках. Вони добре збереглися, хоча, на думку вчених, написані в період між 350 і 50 роками до н. е. Артефакти є частиною більш великої колекції, що складається з 450 глиняних табличок з Вавилона і Урука з нанесеними на них астрономічними даними, оформленими у вигляді рядків і стовпців разом з інструкціями.

Доктор Оссендрійвер досліджував п'ять табличок, позначених буквами від A до E. На чотирьох з них були зображені трапеції, але тоді не вдалося зрозуміти сенс цих геометричних фігур. Табличка A стала ключем до розгадки інших.

«Я виявив, що вони описують швидкість руху Юпітера і його положення на небі протягом дня. Якщо побудувати графік залежності швидкості руху Юпітера від часу, то отримаєте криву у вигляді прямокутника з похилою верхньою частиною - трапецію», - пояснив доктор Оссендрійвер.

Дані на табличках показують точки появи Юпітера на горизонті вночі з інтервалом 60 і 120 днів. Також на них наведені обчислення часу, коли Юпітер знаходиться в середині цих двох періодів, шляхом поділу трапеції на дві менші рівні площі.

«Ми не знаємо, чому вавілоняни були так зацікавлені рухом планети Юпітер, ймовірно, це обумовлено тим, що Юпітер був пов'язаний з Мардуком - верховним богом Вавилона. Астрономи і жерці були слугами головного храму Вавилона, де шанувався Мардук. Кожного Бога вважали втіленням якоїсь зірки, і Мардука уособлював Юпітер», - розповів вчений.

Вавилонські письмена, як вважають вчені, спочатку були розроблені для ведення бухгалтерського обліку майна, наприклад овець, зерна або розміру поля.

Переглядів: 132 | Додав: Fizik | Теги: наука, обчислення, Техніка, астрономи, дослідження, археологи | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]